Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
A A A

TatuażTATUAŻ – z francuskiego, ozdoba ciała, powstała dzięki wprowadzeniu pod gęsto nakłutą skórę barwników wg uprzednio narysowanego wzoru. Znany był już w starożytności oraz wśród społeczeństw Oceanii, Półwyspu Malajskiego i Afryki, także u Indian północnoamerykańskich i Japończyków. Tatuaż poza funkcją dekoracyjną pełni głównie funkcje magiczne, będąc rodzajem amuletu, środkiem mającym chronić przed złymi mocami, magiczną bronić w walce człowieka z niepowodzeniami, chorobą i śmiercią. Od momentu gdy człowiek pierwotny zabrudził ranę sadzą z ogniska, tatuaż pełnił wiele, różnorodnych funkcji w zbiorowości ludzkiej. Trwałe wprowadzanie barwników pod skórę było wykorzystywane od wysp polinezyjskich poprzez obie Ameryki, aż po Europę. Tatuaż pełnił role magiczne, rytualne, religijne, stygmatyzujące środowiska patologiczne oraz oznaczające rangi oraz funkcje wojskowe czy klanowe.

W starożytnej Japonii tatuaż całego ciała był formą buntu przeciw zakazowi ozdabiania ubiorów, czego pozostałością do dzisiaj są charakterystyczne tatuaże japońskiej mafii - yakuzy.

Najstarsze udokumentowane ślady tatuowania pochodzą z mumii Egipskiej kapłanki żyjącej 2000 lat p.n.e. Ślady te powstały metodą nakłuwania skóry. Bardzo podobną sztukę można zaobserwować na zachowanych malowidłach w grobowcu faraona SATI I wykonanych około 1300 lat p.n.e. W Polinezji za pomocą igieł umieszczali barwnik pod skórą, a więc identycznie jak w obecnych czasach.

Dziś, zwłaszcza w kulturze zachodniej, status tatuażu jako sztuki jest dość silnie ukonstytuowany. Świadczą o tym chociażby istniejące od kilku, lub nawet kilkunastu lat muzea tatuażu, żeby wymienić kilka największych, zarówno z Europy jak i z obu Ameryk, Japonii i Antypodów: The Amsterdam Tattoo Museum, The British Tattoo History Museum.

Do cywilizowanego świata ta nowość dotarła dopiero pod koniec XVII wieku, kiedy to w Londynie żeglarz - William Dampier przypłynął z Polinezji w towarzystwie jednego z tubylców pokrytego tatuażami. Mimo tego tatuaż w kulturze europejskiej zyskał popularność niezwykle późno, bo zaledwie kilkanaście lat temu. W późniejszych czasach uznawany był za wyraz przynależenia do organizacji przestępczej, gdyż technikę tatuażu wykorzystywały ówczesne mafie (Yakuza), a w ślad za nimi mniejsze organizacje i gangi.

Potocznie nazywane "dziary" były też kojarzone z wizytą w więzieniu. Dopiero niedawno zaczęto postrzegać tę sztukę jako dostępną dla wszystkich. Wraz z rozwojem techniki - zmniejszeniu bólu podczas wykonywania oraz skonstruowanie kolorowych tatuaży jest on popularny zarówno wród kobiet jak i u mężczyzn.

Henna jest rośliną spotykaną w gorących strefach klimatycznych. Sproszkowane i ugotowane w wodzie liście henny są używane do malowania skóry już od ponad 5.000 lat na obecnych terenach Dalekiego Wschodu i Indii, Pakistanu, Iranu, w Afryce północnej oraz w krajach Afryki południowej. Also, wojownicy Masajów w Afryce, malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienny status.

Tatuowanie henną polega na barwieniu wierzchnich warstw skóry bez jej nakłuwania. Henna i zawarte w niej barwniki są na tyle mocne, że średnio utrzymują swój koloryt przez około 1 do 3 tygodni. Pasta henny pozostawiona na skórze przez co najmniej 2 godziny barwi skórę. W ten sposób tam, gdzie położymy pastę, już za kilka godzin będzie widniał pełnokrwisty tatuaż. Pastą można wypełniać uprzednio wykonane rysunki na skórze, co zapewnia zarówno dokładność wykonania jak i wierne oddanie wzoru. Tatuaże henną można wykonywać specjalnymi aplikaturami. Najlepiej jest wykonać je w studio przez osobę odpowiednio przeszkoloną, by uniknąć błędu podczas wykonania.

Różnorodność wzorów ( motywów)  przyprawia o zawrót głowy. Aktualnie studia tatuażu oferują wzory  takie jak czarno-białe, kolorowe, tribale, celtyckie, japońskie, chińskie, itp. – tylko wybierać.

Kolejna przeszkoda jaka staje nam na drodze to wybór prawdziwy czy krótkotrwały. Jeżeli nie decydujemy się na tatuaż prawdziwy lub też chcemy wypróbować jak będziemy się czuć mając malowidło na ciele mamy do wyboru wiele metod takich jak:

  • Henna
  • Jagua
  • Tatuaż brokatowy
  • Body painting (farby do ciała)
  • Airbrush( farby do ciała)
  • Kalkomania itp.


Tatuaże te są idealne na imprezę czy na plażę, bo po krótkim czasie można je bez kłopotu usunąć.